Prosba o tipy ohledně daní a vedení účetnictví
Thread poster: Martina Chalupova
Martina Chalupova
Martina Chalupova  Identity Verified
Sweden
Local time: 19:14
Member (2009)
English to Czech
+ ...
Oct 7, 2009

Chtěla bych poprosit zkušené kolegyně a kolegy o zkušenosti a tipy ohledně daní a vedení účetnictví. Jako nováčka na volné noze mě zajímají především tyto otázky:

1. Vedete si účetnictví sami nebo používáte účetního?
2. Pokud si vedete účetnictví sami, jakým způsobem doporučujete jeho organizaci?
3. Co všechno si může dát do nákladů překladatel pracující z domu? Myslím, že například v Německu se dá odečítat na náklad
... See more
Chtěla bych poprosit zkušené kolegyně a kolegy o zkušenosti a tipy ohledně daní a vedení účetnictví. Jako nováčka na volné noze mě zajímají především tyto otázky:

1. Vedete si účetnictví sami nebo používáte účetního?
2. Pokud si vedete účetnictví sami, jakým způsobem doporučujete jeho organizaci?
3. Co všechno si může dát do nákladů překladatel pracující z domu? Myslím, že například v Německu se dá odečítat na náklady část nájmu, energie, atd.
4. Na co si dát případně pozor?
5. Jakým způsobem zapadá do účetnictví např. PayPal účet? Přikládáte výpisy, nebo je podstatné pouze to, co reálně skončí na bankovním účtu?

Děkuji moc za jakékoli rady či odkazy na zdroje.
Collapse


 
SPI-Trad
SPI-Trad
Local time: 19:14
Czech to French
+ ...
Pausal Oct 7, 2009

Vydajovy pausal: 60% z prijmu a nemusite vest ucetnictvi...

 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
paušál atd. Oct 8, 2009

1. Sám.
Záleží taky na tom, jestli platíte nebo neplatíte DPH. Pokud ne, stačí vám jen "daňová evidence", což je stručný přehled zakázek, fakturovaných částek a v případě, že nepoužíváte paušál, i přehled nákladů.

2. Vytvořit si systém přehledu odběratelů, plateb, termínů. V nejjednodušším případě stačí i pár sloupečků v Excelu, na druhou stranu existují i různé účetní aplikace.

3. Vše, co potřebuje k dosaž
... See more
1. Sám.
Záleží taky na tom, jestli platíte nebo neplatíte DPH. Pokud ne, stačí vám jen "daňová evidence", což je stručný přehled zakázek, fakturovaných částek a v případě, že nepoužíváte paušál, i přehled nákladů.

2. Vytvořit si systém přehledu odběratelů, plateb, termínů. V nejjednodušším případě stačí i pár sloupečků v Excelu, na druhou stranu existují i různé účetní aplikace.

3. Vše, co potřebuje k dosažení a uchování příjmů. Ale myslím, že většina překladatelů v ČR uplatňuje paušál (který je od letoška 60 % - tedy 60 % příjmů lze uplatnit jako náklady bez prokazování skutečných jednotlivých výdajů).

4. Napadá mě zde jen to, že za daný rok se v případě daňové evidence počítají platby v daném roce přijaté, kdežto v případě podvojného účetnictví (nebo jak se to dnes jmenuje) to, platby v daném roce fakturované - tedy pokud se nepletu...

5. Výpisy po mně osobně nikdo nechtěl.
a) V případě použití paušálu není směrodatné to, co skončí na účtu, ale fakturovaná částka. Náklady za poplatky za platby, konverze atd. jsou již zahrnuty v paušálu.
V případě uplatňování skutečných nákladů můžete dle mého odečíst náklady za transakce atd. Ale viz bod 3.

b) Při platbě v cizí měně je nutné přepočíst danou částku na koruny nikoli podle toho, jak to převede banka, ale dle kurzu pro celý rok (v případě zjednodušené daňové evidence), který na začátku dalšího roku oznamuje ČNB.
Já osobně (používám paušál) spočítám cizí částky (tedy např. to, co přišlo na PayPal v eurech - částku před odečtením jakýchkoli poplatků, prostě to, co bylo fakturováno - viz 5a). Tuto sumu přepočtu daným kurzem ČNB a získám příjem v korunách pro danou měnu, který připočtu k dalším příjmům.

[Edited at 2009-10-08 08:35 GMT]
Collapse


 
Jana Louvarová
Jana Louvarová  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
English to Czech
+ ...
Cizí měna Oct 8, 2009

Tomas Mosler wrote:

a) V případě použití paušálu není směrodatné to, co skončí na účtu, ale fakturovaná částka. Náklady za poplatky za platby, konverze atd. jsou již zahrnuty v paušálu.
V případě uplatňování skutečných nákladů můžete dle mého odečíst náklady za transakce atd. Ale viz bod 3.

b) Při platbě v cizí měně je nutné přepočíst danou částku na koruny nikoli podle toho, jak to převede banka, ale dle kurzu pro celý rok (v případě zjednodušené daňové evidence), který na začátku dalšího roku oznamuje ČNB.
Já osobně (používám paušál) spočítám cizí částky (tedy např. to, co přišlo na PayPal v eurech - částku před odečtením jakýchkoli poplatků, prostě to, co bylo fakturováno - viz 5a). Tuto sumu přepočtu daným kurzem ČNB a získám příjem v korunách pro danou měnu, který připočtu k dalším příjmům.

[Edited at 2009-10-08 08:35 GMT]


Mně to na finančním úřadě řekli přesně naopak - když jsem se jich ptala, jak to mám dělat a podle čeho přepočítávat, když část faktur mám v cizí měně (EUR, USD), tak mi řekli, ať to nekomplikuju a ať prostě do příjmů (v daňovém přiznání) dám to, co mi fyzicky skončilo na účtě po převedení do CZK... Pro doplnění - vedu si jenom daňovou evidenci a výdaje odečítám paušálem, nemám účet v cizí měně, vše hned převádím na CZK.

[Upraveno: 2009-10-08 08:47 GMT]


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Taky paušál :-) Oct 8, 2009

1. Sám. Používám daňovou evidenci - a to platím DPH
Občas konzultuji s daňovou poradkyní

2. Translation Office 3000 na zakázky, pak tabulky v Excelu pro úřady ("čistá" evidence příjmů, plnění DPH, odpočty DPH)

3. Paušál 60% je v mém případě určitě dostatečný. Sledování výdajů má asi smysl hlavně když byste hodně fungovala jako agentura (předávala zakázky dál
... See more
1. Sám. Používám daňovou evidenci - a to platím DPH
Občas konzultuji s daňovou poradkyní

2. Translation Office 3000 na zakázky, pak tabulky v Excelu pro úřady ("čistá" evidence příjmů, plnění DPH, odpočty DPH)

3. Paušál 60% je v mém případě určitě dostatečný. Sledování výdajů má asi smysl hlavně když byste hodně fungovala jako agentura (předávala zakázky dál)

4. Časté změny zákonů, předpisů a hlavně formulářů (např. daňové přiznání)

5. Podstatný je skutečný příjem, tj. to, co skončí na primárním účtu. Pokud chodí platby na jeden účet v Kč a příjmy z PP se kompletně převádějí na tento účet, dá se použít postup, jak píše Jana - brát prostě částky, které dorazí na účet v Kč.
Když má člověk účty v cizích měnách nebo používá PP i k placení, je lepší přepočítávat příjmy v cizí měně odpovídajícím kurzem. Já používám denní ČNB, dá se použít i roční, jak píše Tomáš (ale ne pro DPH, ta se vykazuje častěji).
Přepočítávání kurzem je účetně "čistší". Člověk zaplatí o něco víc, ale může spát klidněji


[Upraveno: 2009-10-08 21:38 GMT]
Collapse


 
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI
Tomas Mosler, DipTrans IoLET MCIL MITI  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
Member (2008)
English to Czech
SITE LOCALIZER
PayPal Oct 8, 2009

S dovolením bych si dovolil trochu oponovat k tomu PayPalu atd. - pokud přijdou peníze na PayPal, strhne se nějaký poplatek a pak si částku pošleme na účet (za což případně banka strhne také nějaký poplatek), jakou má logiku dávat do daní jako příjem částku po odečtení (PP) poplatků? Osobně považuji jakékoli bankovní/transkační poplatky za stejnou věc (náklad) vykrytou paušálem, tudíž bych se... See more
S dovolením bych si dovolil trochu oponovat k tomu PayPalu atd. - pokud přijdou peníze na PayPal, strhne se nějaký poplatek a pak si částku pošleme na účet (za což případně banka strhne také nějaký poplatek), jakou má logiku dávat do daní jako příjem částku po odečtení (PP) poplatků? Osobně považuji jakékoli bankovní/transkační poplatky za stejnou věc (náklad) vykrytou paušálem, tudíž bych se cítil jako mírný podvodník, kdybych na stejném nákladu šetřil dvakrát (paušál + snížit základ). Stejně jako neodečítám od základu bankovní poplatky za převody ze zahraničí, necítím morální potřebu odečítat poplatky jiné.

Primární účet je imho v tomto případě účet PayPal (hrubá - fakturovaná - suma před poplatky) - ostatně paní Jano, jen zvídavá otázka (prosím nic ve zlém ), když si přímo odtamtud zaplatíte např. něco na eBay, co použijete jako základ daně (jaký použijete kurz), když to vaše banka nepřevedla na Kč?


Marku, opravdu lze v případě paušálu používat denní kurz? Jak dokládáš, že ta a ta faktura měla ten a ten kurz, resp. žes ji převedl na Kč tehdy a tehdy? (Nebo není třeba?)

Jinak, myslím, že při přepočítávání kurzem (ne automat. převod na Kč) se dá i ušetřit (než obratem mít vyměněnou částku).

[Edited at 2009-10-09 10:29 GMT]
Collapse


 
Marek Buchtel
Marek Buchtel  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
Member (2005)
English to Czech
+ ...
SITE LOCALIZER
Přepočty Oct 8, 2009

Tomas Mosler wrote:

S dovolením bych si dovolil trochu oponovat k tomu PayPalu atd. - pokud přijdou peníze na PayPal, strhne se nějaký poplatek a pak si částku pošleme na účet (za což případně banka strhne také nějaký poplatek), jakou má logiku dávat do daní jako příjem částku po odečtení (PP) poplatků? Osobně považuji jakékoli bankovní/transkační poplatky za stejnou věc (náklad) vykrytou paušálem, tudíž bych se cítil jako mírný podvodník, kdybych na stejném nákladu šetřil dvakrát (paušál + snížit základ). Stejně jako neodečítám od základu bankovní poplatky za převody ze zahraničí, necítím morální potřebu odečítat poplatky jiné.


Ano, taky si myslím, že nejčistší a nejsprávnější je brát platbu před odečtením jakýchkoli poplatků a přepočítávat ji, pokud není v Kč. Zdá se ale, že použití metody "vezmu výpis z účtu a započtu všechny příjmy, jak tam stojí" je přijatelným zjednodušením, protože to doporučili Janě na FÚ a mně tvrdila poradkyně totéž (v případě PP by se asi nemělo z těch peněz nic platit).
Kontroloři daňového úřadu jsou taky jen lidé, kontrola takové evidence je jednodušší a těch pár stovek nebo tisíců, o které stát přijde, vykompenzuje vyšší produktivita kontrolorů (to je samozřejmě nadsázka a moje spekulace)

Marku, opravdu lze v případě paušálu používat denní kurz? Jak dokládáš, že ta a ta faktura měla ten a ten kurz, resp. žes ji převedl na Kč tehdy a tehdy? (Nebo není třeba?)


Je to tak, potvrzeno poradkyní. V případě DPH přepočítávám ke dni vystavení faktury, v případě daně z příjmu ke dni, kdy platba dorazila na (primární) účet. Nezáleží na tom, zda např. eura pak utratím nebo je převedu na koruny za týden či za měsíc, v bance nebo směnárně atd.
Vždy se používá kurz ČNB.


 
Stanislav Pokorny
Stanislav Pokorny  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
English to Czech
+ ...
Jedině paušál Oct 12, 2009

Souhlasím s kolegy ohledně paušálu. Pokud je Váš příjem do 1 000 000 Kč ročně, stačí vést příjmy a odečíst paušální náklady ve výši 60 %. Daňové přiznání a formuláře na ZP a SSZ nechám za 3 000 Kč vyplnit daňového poradce a mám klid.

 
Robert42
Robert42
Czech Republic
paušál Aug 14, 2017

V tomto oboru činnosti jsou náklady celkem malé (žádná kancelář, zaměstnanci,...). Určitě se vám proto vyplatí odečíst náklady paušálem, který je u těchto druhů živností 60%. Ušetři to spoustu práce s hlídáním nákladů a určitě se to proti nákladové evidenci v tomto případě vyplatí. Vždycky můžete navštívit některou společnost a poradit se. Já mám dob... See more
V tomto oboru činnosti jsou náklady celkem malé (žádná kancelář, zaměstnanci,...). Určitě se vám proto vyplatí odečíst náklady paušálem, který je u těchto druhů živností 60%. Ušetři to spoustu práce s hlídáním nákladů a určitě se to proti nákladové evidenci v tomto případě vyplatí. Vždycky můžete navštívit některou společnost a poradit se. Já mám dobré zkušenosti třeba tady Rozhodně na účetní nebo právnické rady je lepší něco zaplatit a probrat to s odborníkem, než hledat odpověď na internetu. To často ve výsledku stojí ještě víc.Collapse


 
Prokop Vantuch
Prokop Vantuch  Identity Verified
Czech Republic
Local time: 19:14
Member (2005)
English to Czech
+ ...
Spam Aug 15, 2017

Mnohokrát děkujeme za reklamu v tématu starém osm let! Přesně na tohle jsme tady čekali. #strčtesitozaklobouk
A moderátora prosím o smazání.


 
Milan Condak
Milan Condak  Identity Verified
Local time: 19:14
English to Czech
Pár poznámek Aug 20, 2017

Prokop Vantuch wrote:

A moderátora prosím o smazání.


1. Pod zprávou je vždy uvedeno: "There is no moderator assigned specifically to this forum."

2. Občas si stáhnu a otestuji program, o kterém se zmiňují uživatelé ProZu.

2a) Stáhl jsem si německý program, který používá termín "obratová daň" :

viz http://www.faz.net/aktuell/beruf-chance/arbeitswelt/app-fuer-geschaeftsreisende-13264819.html

V Československu jsem byl plátcem "daně z obratu" do konce roku 1992 a můj první dojem byl, že program používá starou terminologii, kdežto autoři českých programů už od roku 1993 používají "správně" DPH. Po hlubším pohledu jsem svůj názor přehodnotil.

Daňovi poplatníci nakupují za ceny včetně DPH, tj. včetně "nákupní daně" a nemají právo si "nákupní daň" odečíst a pokud podnikají, zahrnou ji daňově uznatelných výdajů. Plátci DPH prodávají včetně DPH, tj. včetně "prodejní daně" a jako plátci daně z přidané hodnoty odvádějí DPH, "rozdíl mezi prodejní a nákupní dani" pojmenované česky DPH na vstupu a DPH na výstupu. Takže "obratová daň", kdy obratem je tržba a daň se připočítává by mohl být správný termín.

/Daň z obratu, používaná do roku 1992 se požívala pro při prodeji maloobchodního zboží (ne služeb) občanům (daňovým poplatníkům). Do konce roku 1990 platily státem stanovené maloobchodní ceny a maloobchodní obrat obsahoval daň, kterou podnik odváděl FÚ. Rozdíl mezi obratem a daní z obratu byla tržba z prodeje zboží. Do výsledovky se vykazoval pouze výsledek z obchodní činnosti (tržba mínus náklady na nakoupené zboží)./

Webové stránky ec.europe.eu uvádějí, že v Německu je možno používat zjednodušené účetnictví a v České republice nikoli.

(Účetnictví je podvojné. Od roku 2015 se podává daňové přiznání elektronicky a účetní data pro účetní výkazy v plném rozsahu. Do roku 2014 bylo možno podat papírové účetní výkazy ve zkráceném rozsahu. Několik let se nepoužíval výraz "jednoduché účetnictví" a místo něj se psalo "daňová evidence". Od roku 2016 opět existuje "jednoduché účetnictví". Pro plátce DPH to je nejsložitější systém, který byl státem zaveden, protože jednoduché účetnictví je založeno na peněžním deníku, kdežto evidence DPH na vystavených a přijatých daňových dokladech.)

Jde o to, že překladatel, jako člen rodiny dostává daňové doklady pro daňového poplatníka a pokud překladatel je plátcem DPH, smí procentem rozdělit z daňových dokladů nejen náklady, ale "nákupní daň" (DPH na vstupu). V České republice je možno odečítat "daň na vstupu" pouze z daňových dokladů vystavených pro plátce DPH (s výjimkou zjednodušených daňových dokladů (paragonů) do 10000 Kč, které vystavil jiný plátce DPH.

2b) Již více než jeden rok je nabízen SW BacCS www.ibaccs.com pro správu projektů a pro fakturaci. Členové ProZ.com mají nárok na licenci zdarma a k dispozici je hojná diskuze. Program není přeložen do češtiny.

Milan


 
Iva Procházková
Iva Procházková
Czech Republic
Pokud odkaz na spolehlivou účetní firmu pak https://comeflexoffice.cz/sluzby/vedeni-ucetnictvi-pr Apr 21, 2018

Martina Chalupova wrote:

Chtěla bych poprosit zkušené kolegyně a kolegy o zkušenosti a tipy ohledně daní a vedení účetnictví. Jako nováčka na volné noze mě zajímají především tyto otázky:

1. Vedete si účetnictví sami nebo používáte účetního?
2. Pokud si vedete účetnictví sami, jakým způsobem doporučujete jeho organizaci?
3. Co všechno si může dát do nákladů překladatel pracující z domu? Myslím, že například v Německu se dá odečítat na náklady část nájmu, energie, atd.
4. Na co si dát případně pozor?
5. Jakým způsobem zapadá do účetnictví např. PayPal účet? Přikládáte výpisy, nebo je podstatné pouze to, co reálně skončí na bankovním účtu?

Děkuji moc za jakékoli rady či odkazy na zdroje.


 


There is no moderator assigned specifically to this forum.
To report site rules violations or get help, please contact site staff »


Prosba o tipy ohledně daní a vedení účetnictví






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »