Glossary entry

English term or phrase:

Memory retrieval

Polish translation:

odpamiętywanie

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
Jan 27, 2015 19:04
9 yrs ago
10 viewers *
English term

Memory retrieval

English to Polish Social Sciences Psychology
Next to "memory storage", no context provided.
Change log

Jan 27, 2015 19:12: Darius Saczuk changed "Language pair" from "Polish to English" to "English to Polish"

Feb 6, 2015 00:37: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Proposed translations

8 hrs
Selected

odpamiętywanie

wydobywaniu, przywoływaniu informacji z pamięci (ang. retrieval), co na język polski przekłada się jako „odtwarzanie”[3][10] lub „odpamiętywanie”[2], ale nigdy jako „przypominanie”, choć wydawało by się to bardziej intuicyjne. Termin „przypominanie” jest bowiem zarezerwowany dla pewnej klasy przywoływania informacji. Wyróżnia się przynajmniej dwie kategorie „odpamiętywania”:

przypominanie (ang. recall) – aktywny proces samodzielnego uzyskania dostępu do danej informacji (ang. free recall – swobodne przypominanie) lub z pomocą jakiejś wskazówki, podpowiedzi (ang. cued recall – przypominanie z podpowiedzią). Przypominanie wymaga użycia specyficznych strategii przeszukiwania informacji w pamięci. Niektóre teorie wiążą te strategie z funkcjami wykonawczymi.
– (3b)- rozpoznawanie (ang. recognition), lub pamięć rozpoznawcza (ang. recognition memory) – proces mniej obciążający system poznawczy w porównaniu do swobodnego przypominania, polegający na zidentyfikowaniu napływającej informacji z narządów zmysłu jako już znanej.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Procesy_poznawcze

cccccccccc
W pierwszym przypadku zdecydowanie bardziej istotne jest celowe odpamiętywanie informacji, zaś spontaniczne przywoływanie wspomnień może nawet stanowić przeszkodę (np. jeżeli podczas egzaminu widok jakieś osoby sprawi, że moją uwagę, zamiast informacji koniecznych do zdania egzaminu, zajmą wspomnienia związane z tą osobą).

Pamiętane intencje są przechowywane w pamięci długotrwałej i stamtąd wydobywane w odpowiednim momencie. Jednocześnie trzeba podkreślić, że wyniki badań wskazują na specyficzną właściwość intencji jako pamiętanych informacji - cechuje je podwyższony poziom aktywacji, dzięki czemu są one łatwiej odpamiętywane po napotkaniu odpowiedniego bodźca (por. Goschke i Kuhl, 1993).
http://www.depot.ceon.pl/bitstream/handle/123456789/1243/Pam...
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję za bardzo dokładną odpowiedź."
6 mins

przywoływanie z pamięci

P
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search